Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012 - Πάντα πρώτη η Κίνα έφτασε κιόλας τα 13 χρυσά αφήνοντας πίσω δεύτερους τους Αμερικάνους με 9.Στην τρίτη θέση η Γαλλία με 4 χρυσά.Μάχη δίνουν Νότια και Βόρεια Κορέα για την 4η θέση.-Γράφει ο Matrix.

Γράφει ο Matrix1917

Η Κίνα από την πρώτη μέρα των αγώνων παραμένει στην πρώτη θέση του πίνακα των μεταλλίων.Με 13 χρυσά,6 ασημένια και 4 χάλκινα ,δείχνει ότι είναι η νέα υπερδύναμη του αθλητισμού.Οι ΗΠΑ αν και έχουν στο σύνολο 23 μετάλλια όσα και οι Κινέζοι υστερούν σημαντικά στα χρυσά και έτσι παραμένουν δεύτεροι.Η Γαλλία είναι η πρώτη ευρωπαϊκή δύναμη, αλλά αυτό αναμένεται να αλλάξει αφού στα αγωνίσματα του στίβου Ρώσοι και Γερμανοί θα κατακτήσουν πολλές διακρίσεις.Έκπληξη αποτελούν η 4η θέση για τη Νότια Κορέα ,η 5η θέση για την Βόρεια Κορέα και η 6 θέση για το Καζακστάν.Η Ιαπωνία αν και έχει κατακτήσει 13 μετάλλια (τρίτη στον άτυπο πίνακα του συνόλου των μεταλλίων) ,μόλις το ένα από αυτά είναι χρυσό ενώ έχει 4 αργυρά και 8 χάλκινα και βρίσκεται στην 11η θέση.Ας δούμε όμως μερικούς διακριθέντες της χτεσινής μέρας
0011

Η μόλις 16 ετών Κινέζα Ye Shiwen με 2 χρυσά μετάλλια εντυπωσίασε στην κολύμβηση και έκανε κακόβουλους  Αμερικάνους και Βρετανούς να μιλάνε για υποψίες ντόπινγκ ,παραβλέποντας πως η Κινέζα αθλήτρια ήταν καθαρή σε όλα τα τεστ που έκανε.Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει  κρεμαστάρι και η Γιε δεν δίνει καμιά σημασία στα δημοσιεύματα αλλά απολαμβάνει τους καρπούς πολύωρων προπονήσεων της στην πισίνα.Συγχαρητήρια Γιε !

Στα 200 μέτρα πεταλούδα το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Νοτιοαφρικάνος Τσαντ Λε Κλος έκανε την μεγάλη έκπληξη, κερδίζοντας τον Μάικλ Φελπς που πήρε το ασημένιο μετάλλιο και το 19ο συνολικά μετάλλιο σε Ολυμπιάδες ( ρεκόρ όλων των εποχών ! ).Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Γιαπωνέζος Ματσούντα Τακέσι.
Ο μεγάλος νικητής στα 200 πεταλούδα πανηγυρίζει έξαλλα την επιτυχία του.Picture: Brett Costello Source: The Daily Telegraph

Στο τένις ο Κύπριος πρωταθλητής Μάρκος Παγδατής κέρδισε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) τον δυνατό Γάλλο τενίστα Γκασκέ και προχώρησε στον τρίτο γύρο του αγωνίσματος.
Μάρκος Παγδατής (Mark Humphrey/Associated Press)